Strój na tor kartingowy czyli bezpieczna jazda gokartami

Wybierasz się na tor gokartowy? Pamiętaj, że dobra zabawa jest ważna, ale bezpieczeństwo – jeszcze ważniejsze. Odpowiednio dobrany strój to jeden z czynników, który czyni jazdę na gokartach bezpieczniejsza.

Nowoczesne tory gokartowe wyposażone są zazwyczaj w systemy band absorbujących siłę uderzenia, obsługa przed wyścigami wyjaśnia kierowcom zasady bezpieczeństwa, ma tez możliwość wyłączenia gokartów, których kierowcy stwarzają zagrożenie, a każdy zobowiązany jest do poznania znaczenia poszczególnych flag. Mimo wszystkich środków ostrożności wciąż jednak na torze może dojść do problemów. Odpowiednie ubranie zmniejsza ryzyko ich pojawienia oraz minimalizuje szansę na odniesienie obrażeń, gdyby jednak nie udało się kłopotów uniknąć.

Co ubrać na tor gokartowy?

Ubranie musi być przede wszystkim wygodne, nie ograniczające ruchów. Nadmiernie obcisły strój utrudni prowadzenie, nie wskazane są jednak także ubrania zbyt luźne – najlepiej znaleźć tu złoty środek. Dobrze mogą sprawdzić się getry, joggery, t-shirty i bluzy. Odradza się prowadzenie gokarta w spódnicy. Na torze kartingowym nie wolno nosić żadnych „luźnych” dodatków. Wsiadając do pojazdu nie powinieneś więc mieć na sobie rzeczy takich jak szaliki, apaszki albo nawet paski (od spodni lub stanowiące element ubrania) – istnieje bowiem pewne ryzyko, że zaplątają się w jakąś część wyposażenia gokarta.

Wiatr we włosach? Nie tym razem!

Obowiązkowym elementem ubioru jest kask. Taki otrzymuje się od obsługi, chociaż na niektórych torach gokartowych można jeździć we własnych kaskach – pod warunkiem, że spełniają one określone wymagania. Hełm musi być pełny, a więc osłaniać szczękę. Powinien mieć także szybkę, a jeżeli nie jest w tę wyposażony, należy uzupełnić strój także o gogle.

Istotne jest, aby włosy nie wystawały spod hełmu. Osoby, które noszą długie włosy, powinny odpowiednio je spiąć, zanim wybiorą się na gokarty. Kask nie może być zbyt luźny, ważne jest dobranie rozmiaru tak, by zapewniał optymalną ochronę. Pod kaskiem powinno się nosić cienką kominiarkę: na większości torów można taką kupić albo przyjść z własną. Organizatorzy wyścigów są zobowiązani do zapewnienia klientom kasków.

Obsługa nie powinna dopuścić do sytuacji, w której ktoś jeździ bez należytej ochrony głowy. Jeżeli jednak trafisz na pracowników niedbałych, nie wykorzystuj tego – załóż kask! W razie zderzenia to on ochrania głowę przed obrażeniami. Dodatkowo, długie, luźno rozpuszczone włosy stanowią dodatkowe zagrożenie: w Polsce doszło do sytuacji, w której jadąca bez kasku nastolatka trafiła do szpitala po tym, jak jej włosy wkręciły się w jeden z elementów napędowych pojazdu.

Wygodne buty i rękawiczki

Tor kartingowy to miejsce, na którym szczególnie ważne jest odpowiednie obuwie. Pełne, wygodne buty na płaskiej podeszwie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także ułatwiają prowadzenie pojazdu i osiągnięcie większej szybkości podczas jazdy. Najlepsze jest obuwie sportowe, dobrze mogą sprawdzić się adidasy albo chroniące kostkę trampki. Znów istotne jest jednak zadbanie o właściwe zasznurowanie butów tak by sznurówki przypadkiem „nie dyndały”.

W przypadku jazdy gokartem nieodpowiednie będą sandały, japonki albo obuwie na obcasie. Nawet jeżeli wygodnie ci prowadzić zwykły samochód w szpilkach pamiętaj, że gokart to pojazd zupełnie innego rodzaju. Na torze kartingowym przydatne mogą okazać się także rękawiczki, odpowiednie do prowadzenia – ułatwiają wykonywanie manewrów kierownicą, zwłaszcza w momencie, gdy ręce zaczynają się pocić i goła skóra mogłaby zacząć się „ślizgać”.