Historia kartingu w Polsce

Karting to sport współcześnie coraz bardziej popularny, zdobywający mnóstwo miłośników oraz zachwycający wzbudzanymi emocjami. Okazuje się, że ta dyscyplina sportu w kategorii motorowej ma ciekawą genezę, z którą warto się zapoznać, aby uczestniczyć w zawodach bardziej świadomie. Karting przyciąga poszukiwaczy adrenaliny, którzy uwielbiają rozwijanie sporych prędkości oraz rywalizację na torze wyścigowym. Co więcej – jest to rodzaj sportu, w który mogą się zaangażować nawet dzieci! Skąd zatem wziął się karting i jaka jest jego historia w naszym kraju?

 

Wyścigi kartingowe pomysłem na spędzanie czasu wolnego

Gokarty zostały wymyślone przez amerykańskich pilotów w czasie drugiej wojny światowej – okazuje się, że przyczyną ich projektowania i użytkowania była chęć rozerwania się pilotów wojskowych, oczekujących na loty bojowe. Stworzyli oni wózki, które przemieszczały się po hangarach i nawierzchniach lotniska na małych kółkach. Piloci realizowali wyścigi, które faktycznie pozwalały umilić czas oczekiwania oraz urozmaicić go i skrócić. Od tego czasu prototyp wózków kartingowych był udoskonalany i rozbudowywany, aż osiągnął aktualne oblicze. Jak jednak karting trafił do Polski?

 

Karting w polskich szkołach – politechnizacja młodzieży

Znaczącą datą dla kartingu w Polsce jest 22 lipca 1960 roku – wtedy właśnie odbył się Pierwszy Ogólnopolski Wyścig Gokartów. Miał on miejsce na bieżni częstochowskiego stadionu. Od tego momentu w naszym kraju nastąpił rozkwit tej dyscypliny sportu, znacząco wzrosło także zainteresowanie kartingiem.

W 1968 roku ten sposób sportowej zabawy, dedykowanej młodzieży pojawił się w szkołach w Koszalinie i Legnicy – w tamtejszych technikach uczniowie samodzielnie budowali gokarty, na których później brali udział w zawodach. Warto zaznaczyć, że karting traktowany był jako element wychowawczy – jego celem było przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w społeczeństwie, które bezustannie się rozwijało i dążyło do coraz większego zmotoryzowania. Młodzi ludzie sami tworzyli pojazdy, a także naprawiali je i ulepszali ich konstrukcje. Co ciekawe – wykorzystywane do tego części niejednokrotnie były niepozorne. Przydatne okazywały się części starych motocykli oraz skuterów, przeznaczonych na złom. Aby stworzyć gokarta, niezbędna była zatem kreatywność i niebanalne myślenie, pozbawione schematów oraz nasycone odwagą do próbowania nowych rzeczy i ryzyka.

 

Jakie możliwości zapewnia karting współcześnie?

Aktualnie sporty kartingowe stanowią świetny sposób na rozładowanie emocji oraz spędzenie wolnego czasu. Dzięki wyścigom na torze gokartowym można oderwać się nieco od rzeczywistości, poczuć niebywałą prędkość oraz rywalizować z przeciwnikami. To doskonała zabawa nie tylko dla dorosłych i nie tylko dla mężczyzn – również kobiety, a nawet dzieci odnajdują swoją pasję w tego rodzaju aktywności!

Karting jest zatem ciekawym pomysłem na dodatkowe zajęcie dla dzieci, sposób rodzinnego spędzenia czasu, a nawet na organizację atrakcyjnej i niebanalnej imprezy, niezależnie od okazji!