Jazda gokartem to niezaprzeczalnie świetna zabawa, która jednocześnie stanowi spore wyzwanie dla osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kartingiem. Chcąc udoskonalić swoje umiejętności, podnieść osiągi oraz przygotować się do ewentualnych wyścigów, warto poznać skuteczne techniki jazdy gokartem. Pozwolą one na szybką i bezpieczną przejażdżkę w różnych warunkach. Jakie podstawowe informacje warto poznać przed rozpoczęciem kartingu?
Pozycja za kierownicą i wyczucie pojazdu
Pierwszym wyzwaniem na torze gokartowym jest uzyskanie optymalnej pozycji kierowcy – podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, również na torze kartingowym odpowiednie ustawienie decyduje o ogólnym bezpieczeństwie i efektywności jazdy. Wpływa bowiem na czas reakcji, pole widzenia i refleks, wynikający z wyczucia pojazdu. Profesjonalny tor asfaltowy Kartingowy Narodowy oferuje kursy, podczas których instruktor służy merytorycznymi poradami, w tym także pilnuje pozycji kursanta za kierownicą gokarta.
Szeroko rozumiane wyczucie pojazdu oznacza rozmaite reakcje na zachowanie gokarta – co ważne, przyswojone na kursie umiejętności wpłyną także na codzienną jazdę samochodem. Refleks i wyuczone działania zostaną bowiem zapamiętane i staną się odruchowe, co jest nadzwyczaj ważne w trudnych i zaskakujących sytuacjach.
Uzyskanie odpowiedniego toru jazdy
Podstawą w prowadzeniu gokarta jest wyczucie jego przyczepności, dostosowywanie prędkości do stanu nawierzchni oraz rodzaju zakrętów i pozycji innych pojazdów obecnych na torze. Nauka odpowiednich manewrów nie jest trudna i pozwala udoskonalić umiejętności kierowcy, wyrobić refleks oraz zmaksymalizować prędkość w różnych sytuacjach na torze. Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania sekwencji zakrętów, gdyż optymalnie zachowany tor jazdy decyduje o osiąganej prędkości.
Kartingowy Narodowy jest torem asfaltowym, co dodatkowo podnosi poprzeczkę dla kierujących gokartami – podczas opadów deszczu nawierzchnia staje się śliska, generując trudności z utrzymaniem odpowiedniego toru jazdy. Jest to świetne wyzwanie, wymagające doskonałego wyczucia pojazdu i panowania nad nim.
Pokonywanie zakrętów
Kolejnym wyzwaniem, czekającym na kierowców gokarta są zakręty – ich skuteczne pokonanie determinuje szybkość jazdy i niejednokrotnie decyduje o wygranej w wyścigach. Podczas pokonywania zakrętów należy pamiętać o maksymalnym skróceniu toru jazdy gokarta, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej prędkości. Niezwykle ważny jest rozpęd, uzyskiwany podczas wchodzenia na prostą. Istnieją skuteczne techniki pokonywania zakrętów, które warto poznać, by stać się bardziej efektywnym kierowcą.
Rywalizacja na torze
Jazda gokartem zazwyczaj związana jest z wyścigami i rywalizacją. Podczas konkurencji niezwykle ważna jest nie tylko prędkość, lecz również techniki wyprzedzania oraz blokowania przeciwników. Taka walka o pozycję na torze kartingowym stanowi jeden z najtrudniejszych elementów jazdy i jest znaczącą częścią kursów, prowadzonych przez profesjonalistów. Podczas wyścigów gokartem należy bowiem pamiętać o szeregu zasad uczciwej i jednocześnie skutecznej rywalizacji – na torze asfaltowym Kartingowy Narodowy można przyswoić powyższe zasady i poprawić swoje umiejętności prowadzenia gokarta.