Gokarty dla dzieci – od jakiego wieku można zacząć?

Szukasz nowego hobby dla swojego dziecka? Myślisz, że karting może być dla niego atrakcyjny i zachęcający do dalszego rozwoju? Jeśli Twoje dziecko uwielbia pojazdy z napędem silnikowym, jest to jedna z najlepszych zabaw, jakie możesz mu zapewnić. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czym są dziecięce gokarty i czym jest karting dla dzieci?

Gokarty dla dzieci to mniejsze wersje gokartów wyścigowych, przeznaczone dla młodych kierowców w wieku od 5 do 7 lat. Do jazdy wykorzystują małe silniki 2-suwowe lub 4-suwowe o mocy około 2 KM. Osiągają prędkość przeważnie od 20 do 60 km/h. Wyścigi odbywają się zazwyczaj na tym samym torze, co każdy gokart, często na asfaltowej nawierzchni. Są też miejsca, gdzie tor dla najmłodszych jest uproszczony i może przybierać kształt prostego owalu. Starsi mogą korzystać z większych modeli – nawet tych pełnowymiarowych.

Pierwsze kroki

Jeśli Twoje dzieci wyraziły zainteresowanie kartingiem, dostępnych jest wiele opcji, które pomogą im przejść na wyższy poziom. Wybierając miejsce, w którym Twoje dziecko spędzi większość czasu na nauce, warto przemyśleć aspiracje mające na celu ściganie się wyłącznie dla zabawy lub uczynienie z potomka mistrza rajdowego. Dowiedz się, czym firmy zarządzające torem się dokładnie zajmują, co obejmuje oferta i w jaki sposób jest dostosowana do dzieci w docelowym wieku. Zapoznaj sie z opiniami innych rodziców, zwłaszcza mówiących o kwestii bezpieczeństwa. Pierwsze lekcję powinny odbywać się indywidualnie, z uwzględnieniem dostosowania dziecka do odpowiedniego typu gokarta. Z pewnych typów mogą korzystać wyłącznie pod opieką instruktora jazdy w ustalonym terminie. Organizatorzy torów powinni przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym. Gdy instruktorzy uczą dzieci podstaw kartingu wraz z technikami wyścigowymi, podopieczni muszą rozumieć zasadę „bezpieczeństwo przede wszystkim”. Instruktorzy rozpoczynają od przybliżenia dzieciom kwestii technicznych oraz tego, w jaki sposób ich pojazdy radzą sobie podczas wyścigów.

Gokarty – od jakiego wieku można zacząć?

Już pięcioletnie dziecko ma predyspozycje do jazdy gokartem, dlatego warto zapisać je na indywidualne lekcje, dzięki którym trener oceni, czy mały kierowca będzie w stanie płynnie poruszać się po torze i wykonywać ćwiczenia. Może się też okazać, że dla małego dziecka może być za wcześnie. Jest to kwestia mocno indywidualna. Dziecko kończące 6 lat powinno uzyskać podstawowe umiejętności jazdy gokartami. W zależności od rozwoju i zaangażowania pociechy, trener podejmie dalsze kroki. Jeśli mały kierowca jest gotowy, może zostać przydzielony do nauki w Szkole Gokartowej dla dzieci. Wraz z postępami może przechodzić do grup średnio zaawansowanych i zaawansowanych, a następnie przystąpić do zmagań na zawodach w swojej kategorii wiekowej.