Jak zostać kierowcą F1?

Wykorzystaj szansę, dołącz do najlepszych i zasiądź za sterami Formuły 1!

Pilnie śledzisz zmagania najlepszych kierowców w zawodach Grand Prix Formuły 1? Robert Kubica to dla Ciebie bohater narodowy, a niedziela bez charakterystycznego dźwięku silnika wydobywającego się z telewizora, to w zasadzie nie niedziela? A może, by tak spróbować własnych sił i za parę lat zasiąść za sterami bolidu stworzonego przez McLaren, Ferrari, czy Renault? W tym tekście przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tego, jak zostać kierowcą F1! Zaznaczamy już teraz – to nie będzie łatwe, ale kto nie ryzykuje, ten nie polewa szampanem kolegów z podium i wiwatującej publiczności!

Jak zostać kierowcą Formuły 1?

Najważniejsze jest, by zacząć swoją “karierę odpowiednio wcześnie. Oczywiście nikt nie pozwoli nam prowadzić bolidu Formuły 1 tak po prostu. Miejscem, w które powinniśmy skierować swoje pierwsze kroki, powinien być tor kartingowy. W naszym kraju istnieje bardzo wiele profesjonalnych torów wyścigowych, a co więcej bardzo często przy nich działają specjalne kluby, które zrzeszają aspirujących kierowców wyścigowych. Warto rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu toru gokartowego i właśnie tam udać się na początek.

Od kartingu do Formuły 1

Wielu osobom jazda na gokartach kojarzy się bardziej z zabawą dla dzieci, a co najwyżej pomysłem na firmową imprezę integracyjną. Trzeba wiedzieć, że wszyscy zawodnicy Formuły 1, którzy dzisiaj osiągają czołowe pozycje w światowych rankingach, zaczynali właśnie od tych miniaturowych bolidów. Jeżeli wybierzemy dobre miejsce, mamy szansę pojeździć po doskonale odwzorowanym torze, na bardzo profesjonalnym sprzęcie. Na torach kartingowych pracują także doświadczeni specjaliści, którzy doskonale znajdą się na swoim fachu i z chęcią podpowiedzą, jak zostać kierowcą Formuły 1. Warto dodać, że na takich torach również organizowane są specjalne zawody i mini Grand Prix. Oczywiście nie można ich porównywać nawet w najmniejszym stopniu z wydarzeniami, które oglądamy w telewizji, jednak fakt, że w ogóle w naszym kraju istnieje coś takiego, jak sporty samochodowe dla młodych kierowców, z pewnością powinien nastrajać pozytywnie. Branie udziału w jak największej ilości zawodów to doskonała okazja, by się “ojeździć” i nabyć doświadczenia, które mieć trzeba, by w ogóle myśleć o startach w poważnych turniejach.

Kierowca Formuły 1 – jakie umiejętności?

Z pewnością kierowca rajdowy – czy to jeśli chodzi o Formułę 1, czy wszystkie inne sporty samochodowe – powinien odznaczać się:

  • doskonałym refleksem
  • umiejętnością przewidywania
  • odpornością na stres
  • zamiłowaniem do wytwarzania adrenaliny

Dobrym wyznacznikiem może być również test na prawo jazdy. Jeżeli ktoś szybko poradził sobie ze zdaniem egzaminu, z pewnością ma lepsze predyspozycje, by zostać zawodowym kierowcą. Uczulamy jednak na fakt, że by zostać kierowcą Formuły 1, trzeba zacząć myśleć o tym wcześniej niż w wieku 18 lat. Umiejętności najlepiej zdobywać od małego, a doskonałą i przede wszystkim bezpieczną przestrzenią do takiej praktyki będą właśnie tory kartingowe.

Przedstawiliśmy w kilku krokach, jak zostać kierowcą formuły jeden. Mamy świadomość, że nie jest to pstryknięcie palcem, aczkolwiek wierzymy, że ten tekst będzie użyteczny dla wszystkich, którzy kiedykolwiek rozważali taką drogę. Pamiętaj – nie próbujesz, nie wygrywasz, a może już za jakiś czas pojawi się w naszym kraju następca Roberta Kubicy? Tego Wam życzymy!