Karting dla dzieci – Jak zacząć?

Ayrton Senna, Michael Schumacher, Lewis Hamilton – co ich łączy? Wszyscy kiedyś byli mistrzami świata Formuły 1, wszyscy kiedyś byli dziećmi i wszyscy kiedyś zaczynali. Zaczynali od gokartów. Wahasz się, czy Twoja pociecha nie jest na to za mała i zadajesz sobie pytanie „czy karting jest dla dzieci”? Ayrton Senna pierwszy raz zasiadł za kierownicą gokarta w wieku czterech lat, podobnie Michael Schumacher. Lewis Hamilton był od nich niewiele starszy. Nie trzeba jednak szukać tak dalekich przykładów – karting to także początki kariery Roberta Kubicy, który swoją przygodę ze sportami motorowymi rozpoczynał w wieku sześciu lat na jednym z krakowskich torów.

Pierwsze kroki w kartingu

Jeśli Wasze dziecko na widok bolidu Formuły 1 krzyczy „mamo, tato – ja też tak chcę!” warto zabrać je na indywidualną jazdę próbną. Tor oraz gokarty, którymi dysponujemy zaprojektowane zostały z dbałością o najwyższe standardy bezpieczeństwa, specjalnie z myślą o najmłodszych adeptach kartingu. Na miejscu wybierzemy odpowiedni dla Twojej pociechy typ pojazdu i pod okiem instruktora będzie mogła wykonać swoje pierwsze manewry. Kartingowe początki bywają trudne, ale jeśli złapie bakcyla może dołączyć do grona wychowanków Szkoły Gokartowej A1Karting. Zajęcia prowadzone przez mistrzów o międzynarodowej renomie odbywają się od września do czerwca (1h tygodniowo) na torze asfaltowym Kartingowy Narodowy oraz na całorocznym torze halowym A1Karting. Mając na uwadze zarówno komfort nauki, jak i bezpieczeństwo młodych kierowców na treningach standardem są małe grupy. Dzieci przydzielane są do odpowiednich zespołów na podstawie swojego wieku, umiejętności i warunków fizycznych.

Jak to wygląda od zaplecza?

Program zajęć w Szkole Gokartowej jest złożony i dba o wielopoziomowy rozwój młodych kierowców. Podstawę stanowią zajęcia praktyczne na torze. Każdy z treningów rozpoczyna się od rozgrzewki, podczas której szczególny nacisk kładziemy na wzmacnianie przedramion oraz stawów. Ponadto uczymy dzieci samodzielności, tłumaczymy, jak dbać o użytkowany pojazd oraz w jaki sposób prawidłowo dobrać mieszankę i ciśnienie w oponach.

Co dalej?

Kolejnym krokiem w karierze młodego kierowcy może być dołączenie do Teamu Fundacji Racing Driver Program, gdzie będzie miał możliwość startów w ogólnopolskich zawodach Rotax Max Challenge Poland i zawodach międzynarodowych oraz przygotowywać się do zdobycia państwowej licencji kartingowej.

Zabawa, hobby, czy sposób na życie?

Uprawianie sportów motorowych zapewnia jednoczesny rozwój fizyczny i psychiczny, pomaga kształtować charakter oraz uczy samodzielności. Karting dla dzieci, może więc być wszystkim po trochu – świetną przygodą i pierwszym krokiem na drodze do profesjonalnej kariery. Wiemy jak duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, dlatego każdego członka Teamu otaczamy szczególną opieką tworząc dla niego indywidualny plan rozwoju. Menedżerowie doradzą, które serie, kategorie będą odpowiednie, tak aby kierowca dzięki swoim coraz lepszym wynikom został zauważony zarówno przez media jak i sponsorów. Może Twoje dziecko jest następcą Roberta Kubicy? A może ma szansę zajść jeszcze dalej? Nie czekaj, pozwól nam to sprawdzić.