Pierwszy raz na gokartach? Poznaj podstawowe zasady

Twoje dziecko zainteresowało się jazdą na gokartach? Z wypiekami na policzkach ogląda Formułę 1 i chce poczuć się choć raz jak Kubica? Choć rekreacyjna jazda na torze kartingowym sporo różni się od tempa sportu wyczynowego, emocje, jakie towarzyszą wyścigowi, są niewiele mniejsze. Jeżeli chcesz towarzyszyć dziecku w nauce jazdy na gokartach, poznaj podstawowe zasady prawidłowego prowadzenia pojazdu. 

Pierwsze wspólne wyjście na gokarty – o czym warto pamiętać?

Jeżeli chcesz pojeździć z dzieckiem na torze kartingowym, powinieneś zapoznać się z tym, jak robić to dobrze. Pierwszym elementem, na jaki musisz zwrócić uwagę, jest przyjęcie odpowiedniej pozycji za kierownicą, co ma niebagatelny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na efektywność samej jazdy. Ważne jest ustawienie odległości pedałów i dopasowanie ich do naszego wzrostu.

Zaplanuj tor jazdy

Zapoznaj się z torem jazdy. Pierwsze okrążenia, a nawet całe przejazdy, pokonaj na spokojnie. Nie ścigaj się za wszelką cenę za pierwszym razem. Postaraj się zapamiętać, jak ulokowane są zakręty i pod jakim kątem na danej trasie. Oswój się z nawierzchnią, wyczuj jej przyczepność. 

Naucz się pokonywać zakręty

Zapamiętaj zasadę: zwalniaj przy wchodzeniu w zakręt, przyspieszaj przy wychodzeniu na prostą. Pozwoli to na szybsze pokonywanie zakrętów i stanowi podstawę do osiągania coraz lepszych wyników. Istotne jest to, aby nie tracić prędkości i wykorzystać rozpęd do bicia własnych rekordów.

Poznaj zasady zdrowej rywalizacji

Jedną z ważnych rzeczy do przećwiczenia jest umiejętność dzielenia toru z innymi kierowcami. Kluczowe może być wytrenowanie manewrów wymijania i wyprzedzania pozostałych pojazdów, co jest szczególnie ważne przed pokonywaniem zakrętów, gdzie masz mało przestrzeni do dyspozycji. Jest to niezbędne do zwycięstwa w wyścigu. Wyrób też w sobie prawidłowy nawyk – wciskaj tylko jeden pedał w danej chwili. Równoczesne wciśnięcie hamulca i gazu nie tylko przeszkodzi Ci w dobrych osiągach, ale jest również szkodliwe dla samego pojazdu.

Zapisz dziecko do szkółki gokartowej

Ćwiczenie czyni mistrza, dlatego w ramach nauki jazdy na torze, Kartingowy Narodowy zaprasza dzieci, które ukończyły 5. rok życia do uczęszczania na zajęcia szkółki gokartowej. Pod okiem profesjonalnych instruktorów najmłodsi poznają najważniejsze zasady na torze kartingowym, które pozwolą im przejść na wyższy poziom jazdy. Przy okazji opanowywania technik, doświadczą wspaniałych emocji i rozwiną w sobie poczucie zdrowej rywalizacji. Mali indywidualiści, którzy nie przepadają za zajęciami w grupach, mogą skorzystać z organizowanych na miejscu jazd indywidualnych.