Sport motorowy – wybierz coś dla siebie!

Miłośnicy motoryzacji mają współcześnie ogromny wachlarz wyboru – rodzajów sportów motorowych jest bowiem sporo, dlatego każdy pasjonat szybkiej jazdy ma szansę odnaleźć wśród nich dyscyplinę, odpowiadającą jego potrzebom. Jakie sporty motorowe można zatem uprawiać i dlaczego warto zaangażować się w ten sposób spędzania wolnego czasu?

 

Najpopularniejsze sporty motorowe

Dziedzina sportów motorowych obejmuje dyscypliny, w których współzawodniczą pojazdy, napędzane silnikiem – najczęściej spalinowym, zdecydowanie rzadziej odrzutowym i turbinowym. Z uwagi na specyfikę pojazdów, ten rodzaj sportu dzieli się na podkategorie, wśród których wymienić należy sport:

  • samochodowy – w nim uczestniczą pojazdy czterokołowe, mogą to być samochody osobowe oraz wyścigowe, jak te w wyścigach Formuły 1,
  • motocyklowy – zawodnicy w tego rodzaju sporcie ścigają się na motorach o różnych parametrach, jednym z rodzajów sportu motocyklowego jest żużel,
  • kartingowy – w tym sporcie zawodnicy przemieszczają się gokartami, a więc specjalnie zaprojektowanymi pojazdami, poruszającymi się po torze bitumicznym.

Spośród wymienionych sportów motorowych można wybrać ten, który swoimi wymaganiami oraz stopniem trudności odpowiada indywidualnym możliwościom potencjalnego zawodnika. Warto pamiętać, że do jazdy samochodem lub motorem niezbędne są techniczne podstawy prowadzenia tych pojazdów, poparte niejednokrotnie długimi szkoleniami i kursami oraz udokumentowane stosownymi certyfikatami. Ciekawą propozycją dla początkujących kierowców mogą z kolei okazać się wyścigi kartingowe – każdy kierowca w zależności od stopnia zaawansowania i umiejętności znajdzie gokart dla siebie. Gokarty są również bezpiecznym środkiem transportu, idealnym na pierwsze wyścigi. Chcąc spróbować tej dyscypliny, można odwiedzić tor Kartingowy Narodowy na PGE Narodowym, gdzie organizowane są jazdy gokartami.

 

Dlaczego warto uprawiać sporty motorowe?

Bez wątpienia są one nasycone emocjami, jakich nie sposób odnaleźć w innych dyscyplinach sportowych. Rosnąca adrenalina, która towarzyszy każdemu wyścigowi, wzrastająca prędkość i świadomość panowania nad pojazdem to aspekty, które doceni każdy. Możliwość realizowania własnych pasji, pokonywania trudności, a także przełamywania ograniczeń – to wszystko możliwe jest właśnie podczas wyścigów! Sporty motorowe uczą również zdrowej rywalizacji, uczciwego uczestnictwa w zawodach oraz godnego znoszenia porażki.

To zatem świetna alternatywa nawet dla dzieci! Tor Kartingowy Narodowy na PGE Narodowym jest przykładem miejsca, gdzie nawet najmłodsi mogą skorzystać z nauki prowadzenia gokarta oraz wziąć udział w swoich pierwszych wyścigach. Z pewnością wpłynie to korzystnie na ich samorozwój – dzieci, które wcześnie poznają zasady gry fair play oraz uczą się przegrywać z honorem, łatwiej znoszą porażki w dorosłym życiu. Ponadto – mali kierowcy mają sporo czasu na szlifowanie swoich umiejętności prowadzenia gokarta, co przyda im się w późniejszym życiu, gdy przesiądą się na mocniejsze maszyny. Biegli w kierowaniu pojazdem silnikowym, staną się mądrymi, odpowiedzialnymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.